Tulokset / Ennakkosarjat

Ennakkosarjat

 

2.1. Kuvataide

Piirrostaide
1. Hanna-Kaarina Lassila, JEDU: Vuoristokylä
2. Rein Kärtner, Stadin ammattiopisto: Miehen muotokuva
3. Iiris Kamari, OMNIA: Melitta

Kunniamaininnat:
Anneli Trifonova, SEDU: Voitonriemu
Kia Nurmela, Stadin ammattiopisto: Wreck this journal

Grafiikka
1. Niina Tyrväinen, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Seepra
2. Hawkar Mohammed, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Läheisyyttä hämärässä
3. Jesse Niro, Tredu: Meal boy

Kunniamaininnat:
Henna Marjamaa, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Forgotten Doll

Julisteet
1. Eetu Nevalainen, Pekka Halosen akatemia: Tippa
2. Olli Pudas, Jedu: Pelko ympärillä
3. Jani-Pekka Hiltunen, Pekka Halosen akatemia: Nueva 2015

Kunniamaininnat:
Aarne Kukkonen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto: Imagination

Kuvanveisto
1. Kristian Vainio, OMNIA: Ehdotus evoluutiolle punkin uudesta olomuodosta, joka kuvastaa sen todellista vaarallisuutta
2. Arttu Myllyniemi, VAO: Lennä, lennä, luo uuden juhlan
3. Jarkko Liutu, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto: Lintukoto

Kunniamaininnat:
Antti Nousiainen, OMNIA: Jos Escher olisi ollut puuseppä
Kirsi Kiviaho, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto: Sokeeripitoisten elintarvikkeiden lyhyt- ja pitkäaikaisvaikutukset meriluonnon monimuotoisuuteen

Maalaukset
1. Sami Pyy, Kainuun ammattiopisto: Luovuuden sato
2. Sonja Keränen, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Mahdoton tehtävä
3. Pinja Tikkanen, Stadin ammattiopisto: Ristiriitoja

Kunniamaininnat:
Julius Laisi, Ammattiopisto Outokumpu: Sade
Heli Palomäki, Porvoon ammattiopisto:Raadollisuus
Hanna Hedman, OSAO Myllytulli: Antelias käsi

Sarjakuvat
1. Mery-Lou Ainsar, OMNIA: The Yeti
2. Maija Taipalus, OMNIA: Luovuus roihuaa
3. Pinja Salmi, Pekka Halosen akatemia: Greedy computer

Kunniamaininnat:
Anna-Riikka Ilves, Ammattiopisto Luovi, Helsinki: Mestariteos

Taidekäsityöt
1. Leena Torniainen, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto: Punahilkka-viitta
2. Kirsi Kiviaho, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto: Tärkeimmille
3. Samuli Skogster, OMNIA: Takkasetti

Kunniamaininnat:
Enni-Maija Ahovaara, SataEDU: Villi ja vapaa

Tietokonegrafiikka
1. Riina Lehikoinen, Ammattiopisto Outokumpu: Shaman
2. Matias Silorinne, Vaasan ammattiopisto: Living painting
3. Niina Loukimo, OMNIA: Creativity

Kunniamaininnat:
Petra Lignell, OMNIA:Paratiisi
Tiia Aarnio, OMNIA: Luovuuden sininen lintu

Valokuvat
1. Jasmin Väätäinen, Stadin ammattiopisto: Morsian
2.Joona Leinonen, Osao Myllytulli: Vetoja 
3.Tiia Aarnio, OMNIA: Round About

Kunniamaininnat:
Katariina Kotikoski, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Alkuräjähdys
Tomi Tammela, Kainuun ammattiopisto: STOP

Videot
1. Tiia Tuovinen, Pirkka-Pekka Launonen, Kirsi Rintala, Susanna Niemelä ja Maria Saastamoinen, OSAO Pikisaari: Tarkkailija
2. Kaija Terävä, OMNIA: God is a Girl
3. Niko (Joonas) Koivula, Roni Oksanen, Ria Paljärvi ja Krista Sunikka, OMNIA: Luovux - Director's Cut

Animaatiot
1. Terhi Vuonnala ja Verneri Saha, Pohjois-Karjalan ammattiopisto Outokumpu: Rapu lentää kuuhun
2. Riina Lehikoinen, Ammattiopisto Outokumpu: Aurora
3. Heta Anttonen, Keuda: Just a few more minutes

 

2.2. Kirjoitukset

Kirjoitelma
1. Olli Berg, OMNIA: Syntymäpäivä
2. Miika Auvinen, Keskuspuiston ammattiopisto: Ikuinen kaamo ja yritykseni sen torjumiseksi
3. Eveliina Räisänen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto: Kuura

Kunniamaininnat:
Johanna Aartolahti, Koulutuskeskus Salpaus: Ilotulitus
Miia Soini, Nivalan ammattiopisto: Sea

Runo
1. Kaija Terävä, OMNIA: Runo
2. Krista Sunikka, OMNIA: Matkassa
3. Melissa Izgüsar, Winnova: Kerro isä

Kunniamaininnat:
Miro Kotonen, OMNIA: Runo
Katariina Kotikoski, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Vesiputous
Vesa Pulkkinen, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto: Riisuttu syksy

 

2.3. Musiikki

Konemusiikki
1. Nette-Tuulia Eriksson, Sataedu: Rave life
2. Miro Matturi, Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto: Project Nebula part 1
3. Akseli Lepistö, Stadin ammattiopisto: Skyline -Lentomatka Ouluun

Kunniamaininnat:
Niko Nissinen, Stadin ammattiopisto: The Zatelite-Legendary
Mohamed Dassouki 'Medo', OMNIA: Funk Syndrome

Groups: